Skip to main content
© Alioune Ndiaye / ILO

Sindikati u borbi protiv kriminalizacije pomoraca na zasjedanju radne grupe IMO-ILO

Foto: © Alioune Ndiaye / ILO

Kriminalizacija pomoraca bila je glavna je tema zajedničke IMO - ILO radne grupe koja je prošli tjedan zasjedala u Ženevi, a na sastanku su sudjelovali i predstavnici sindikata udruženih u Međunarodnu federaciju transportnih radnika (ITF). Na sastanku je sudjelovala i pomoćnica Glavnog tajnika Sindikata pomoraca Hrvatske Dorotea Zec.

Cilj sastanka bilo je usvajanje Smjernica za pravedno postupanje prema pomorcima u slučaju kada su osumnjičeni za počinjenje kaznenog djela (Draft Guidelines on fair treatment of seafarers detained on suspicion of committing crimes).

Pomorci zaslužuju pravedan tretman, bez podvrgavanja nepotrebnoj kriminalizaciji ili nepoštenom postupanju, poruka je upućena vladama cijelog svijeta iz Ženeve.

“Svjedoci smo slučajeva u kojima se pomorce tretira kao kriminalce, drže ih mjesecima u zatvoru bez suđenja i osuđuju za zločine koje nisu počinili,” rekao je predsjednik Sekcije pomoraca i predsjednik Sindikat pomoraca Sjeverne Amerike, David Heindel i dodao kako su ovo gruba kršenja ljudskih prava i kao takva se moraju prozvati kako bi ova užasna kriminalizacija pomoraca prestala. 

Od strane IMO Pravnog odbora te zajedničkim radom sekretarijata IMO-a i ILO-a pripremljen je prijedlog budućih smjernica koje bi se trebale primjenjivati u slučajevima tzv. kriminalizacije pomoraca, kod pomoraca koji se nalaze u stranim državama i protiv kojih se provodi istraga i kazneni postupak u slučaju sumnje na počinjenje kaznenih djela.

ITF je lobirao za jačanje okvira koji štite pomorce, navodeći globalnu prirodu nepravednog kriminaliziranja pomoraca i nepravednog postupanja, te širok raspon pitanja zbog kojih su pomorci sve više kriminalizirani i pritvarani, bilo da se radi o pomorskim nesrećama, nedopuštenom teretu ili onečišćenju okoliša.

Imamo slučaj, iz rujna ove godine kada su dvojica pomoraca osuđena na 30 godina zatvora nakon što je na brodu usidrenom u Turskoj pronađena droga. Zapovjedniku i prvom časniku, koji su već proveli godinu dana u istražnom zatvoru, izrečena je kazna unatoč tome što nije bilo dokaza o nedjelu.   

Glavni tajnik ITF-ove članice, Sindikata pomoraca Hrvatske, Neven Melvan, odluku je nazvao “nečuvenom” i “potpunim nerazumijevanjem i nepoštovanjem pomoračke profesije”. 

Kontinuirani neuspjeh u zaštiti pomoraca od kriminalizacije i nepravednog tretmana događa se u trenutku kada se pomorska industrija suočava s globalnom krizom zapošljavanja i zadržavanja kadrova.

"Opće poznato je da se industrija trenutno suočava s krizom zapošljavanja i zadržavanja", rekao je glavni tajnik Nautilus Internationala i predstavnik pomoraca pri ILO-u Mark Dickinson. “Pomorci se prečesto smatraju krivima dok se ne dokaže da su nevini, uskraćuju im se temeljna prava, a to šalje strašnu poruku koja riskira budućnost naše pomorske industrije i potkopava otpornost globalnih opskrbnih lanaca.”

Nove Smjernice Međunarodne pomorske organizacije (IMO) i Međunarodne organizacije rada (ILO) imaju za cilj osigurati da „pomorci koji su pritvoreni zbog sumnje da su počinili kazneno djelo budu pravedno tretirani tijekom bilo koje istrage i pritvaranja od strane javnih vlasti, te da pritvaranje ne traje duže nego što je potrebno, a u skladu sa zakonima  pojedinih država”. Smjernice uzimaju u obzir jedinstvenu ulogu pomoraca te da im je, zbog globalnog poslovanja pomorske industrije što znači da pomorci prolaze kroz različite jurisdikcije, potrebna "posebna zaštita" kada je u pitanju kontakt s vlastima.

Nove Smjernice također:  

  • Određuju različite odgovornosti za pravedno postupanje s pomorcima kada su pritvoreni zbog sumnje da su počinili kaznena djela: za luke i obalne države, države zastave, brodovlasnike i državu čiji je pomorac državljanin. 
  • Pružaju podršku pomorcima, uključujući pristup konzularnim uslugama, pravnu pomoć i naglašavaju važnost poduzimanja mjera koje nisu zatvorske tijekom istrage.  
  • Naglašavaju uživanje temeljnih ljudskih prava za pomorce i potrebu da se prema pomorcima u svakom trenutku postupa s poštovanjem i dostojanstveno. 
  • Pozivaju na jačanje suradnje između država zastava, država državljanstva pomoraca, države luke u kojoj se pomorci istražuju ili su zadržani, kao i s vlasnicima brodova i predstavnicima pomoraca.  
  • Naglašavaju da pomorci moraju biti svjesni rizika inkriminiranja samih sebe i mogućnosti koje su im dostupne ako dođu u situaciju da budu pod istragom ili pritvorom.

Postojeće Smjernice ILO-a i IMO-a o poštenom postupanju s pomorcima u slučaju pomorske nesreće stupile su na snagu 1. srpnja 2006. Međutim, do danas ITF smatra da se Smjernice ne provode na odgovarajući način.